Aylık Kitap Önerileri

Kişisel sitemi açtığımda tam bir kitap kurdu olduğum için bunlara da yer vermek istedim. Bu nedenle sitemde “Aylık Kitap Önerileri” diye bir bölüm bulunsun istedim.

Neden Aylık Kitap Önerileri?

Kitap kurtları çok iyi bilirler ki bir aya bir kitap sığdırmak tembelliktir. Yeni başlayanlar için ayda 4-5 kitap başlangıç seviyesidir. Ama bunun da alt seviyesini düşünerek hem insanları yormama adına hem de bu bölümün hazırlanışını zamana yayma açısından günlük, haftalık değil de aylık olarak belirledim. Bir de sitenin sağ bloğunda o ayki kitabın kapağı bir ay boyunca kalıyor, farklı zamanlarda farklı insanların ziyaret ettiğini de düşünürsek daha fazla insana ulaşır diye bir mantık oluştu. En azından siteyi sürekli ziyaret edenlerin daha önce tavsiye edilen bir kitabı kaçırmamaları için bir aya yayılması onlar için avantaj oluşturuyor aslında.

Kitap Önerilirken Nelere Dikkat Ediliyor?

Okuduğum her kitabı önermiyorum tabii ki. Toplumun çok marjinal kesimlerine hitap eden kitaplar da okuyorum yeri geldiğinde; ama bunları tavsiye etmiyorum. Sitenin yayın çizgisi zaten orta çizgide “her telden” diyebileceğimiz tarzda. O nedenle kitap önerisi yaparken benim daha çok ilgi alanlarıma hitap eden kitaplar öneriyorum. Müzik, kültür, tarih, şiir… konularında. O ayın temasına uygun kitaplar önerdiğim de oluyor. Meselâ o ay bir yazarımızın vefat ettiği aysa onun kitabını önermeye dikkat ediyorum. O ay imzalı bir kitap gelmişse onu öneriyorum ya da o ay yazarla bir röportaj yapmışsam onu ekliyorum.

Zaman Zaman Yaşanan Aksaklıklar

Sitede kişisel yoğunluğumdan kaynaklanan bir ihmal durumunu maalesef zaman zaman yaşıyorum. Bir iki ay bazen üç ay ara verdiğim oluyor. Tabi bu durum hoşuma gitmese de elimden geldiğince belli bir rutinde olmasına özen gösteriyorum.

Hazırlık Aşaması

Aylık kitap önerisi bölümünü hazırlarken ilk olarak kitabı seçiyorum ve kitabın kapağını tarıyorum. Mutlaka elimde olan bir kitap olması lazım. Elimde olmayan bir kitabı paylaşmıyorum çünkü. Çözünürlüğü yüksek kapak bulursam bunu da kullandığım oluyor. Daha sonra yazarla ve kitapla ilgili izlenimlerimi yazıya döküyorum ve yayınlıyorum. Tabi bunu yaparken bir video hazırlar gibi kurguluyorum.

Dönütler

Aslında garip gelecek belki; ama sitede en fazla dönüt aldığım bölüm burası. Çünkü müzik videolarıma dönütler daha çok sosyal medyadan geliyor. Hatta hepsi sosyal medyadan geliyor. Ama kitap önerileri bölümü sitenin en aktif işleyen bölümü. Gerek okurlardan gerek yazarlardan güzel dönütler alıyorum. Buradan alınan önerileri okuma listelerine ekliyor insanlar, bu da ister istemez mutlu ediyor beni. Kitabı daha önce okuyanlarla kitap üzerine sohbet ettiğimiz de oluyor. Bu da ayrı bir haz veriyor.

Son Olarak…

Burada uzun uzun kitap okumanın faydalarından bahsetmeyeceğim; ama okuyun önerisini de yine son söz olarak söylemeden geçemeyeceğim.

Bir Cevap Yazın