Merhaba

Merhaba , siteme hoş geldiniz.

Bu siteyi açmak uzun zamandır aklımdaydı; ama isteklerime cevap veren bir altyapı aramak ve bunu bulmak uzun sürdü. 2004 yılından bu yana bu işlere kafa yoran biri olarak birçok ünlü sanatçıya web sitesi yaptım ve bunların yürütülmesine de uzun yıllar katkı sağladım. Ama kültürümüzde var olan “Marangozun kapısı olmaz.” ya da “Terzi söküğünü dikemez.” gibi sözler vardır ya. Benim kişisel sitemi açmam da buna benziyor heralde.

Neden Kişisel Bir Web Sitesi?

Yazının başında da belirttiğim gibi 2004 yılından itibaren aktif olarak bu işlere kafa yoran birisiyim. Dolayısıyla da yaptığım küçük ve büyük işleri bir yerde sergilemem gerekiyordu. Tabi sadece bunları sergilemek bir e-ticaret sitesinden farklı olmayacaktı. Oysa ben hobi olarak yaptığım işlerin de aynı platformda yer almasını istiyordum. Madem hobi olarak yaptığım işler bu platformda yer alacaksa diğer hobilerim neden yer almasın diye düşündüm ve kişisel bir web sitesi açmaya karar verdim.

Sosyal Medya Yeterli Değil Mi?

Birçok kişi hatta şirketler bile sosyal medya hesaplarını adeta bir web sitesi gibi kullanıyor. Benim gibi 2004 – 2005 kuşağından gelenler web tasarımın ayrı bir yeri olduğunu düşünür. Çünkü sosyal medya platformları adı da üstünde bir sosyalleşme mecrasıdır. Hem de geçmiş yıllardaki gibi yeni insanların tanınacağı bir yer değil de seni tanıyanlarla “sanal ortam”da sosyalleşeceğin bir mecradır. Bir de sosyal medya platformları size kullanılabilirlik anlamında çok kısıtlı bir özgürlük alanı sunar. Uzun uzadıya yazılar paylaşmanıza izin vermeyebilir mesela ya da sadece resim ve video dosyaları yüklemenize izin verebilir. Bu izni verirken de resim dosyasının piksellerini, video dosyalarının dakika ve boyutlarını kısıtlayabilir. Oysa özgürlüğüne düşkün bir kişiyseniz bu platformlar sizi kesmeyecektir. Bu nedenle kişisel bir web sitesinde herhangi bir kısıtlamaya tabi tutulmadan, kendi işinizin patronu gibi istediğiniz gibi hareket edebilirsiniz.

Avantajlar ve Dezavantajlar

Kişisel web sitelerinin de elbette avantaj ve dezavantajları var. Tamamen kendi zevkinize uygun bir platform oluşturuyorsunuz, özgürsünüz… Bunlar güzel. Ancak bunun belli bir maddi gideri var, zaman ayırmanız gerekiyor ve her şeyden önemlisi sitenizi tanıtmanız için çok çalışmanız gerekiyor. Sitenizin altyapı ayarlarından tutun da SEO ayarlarına kadar birçok iş ve işlem için belki de saatlerce uğraşmanız gerekecek. Ama sonuç olarak ortaya güzel bir iş çıkıyorsa tüm bu yaptıklarınız tatlı bir yorgunluk olarak kalıyor sizlere.

Bir Cevap Yazın