Seyahat Tipini Seç

İnsanlar bireysel özellikleri gereği birbirlerinden farklıdır, dolayısıyla tercihleri de farklı oluyor. Hele ki konu seyahat ise her insanın farklı bir seyahat ya da tatil türünden hoşlandığını duymanız mümkün. Ancak seyahat türünüz ne olursa olsun planlama, zaman yönetimi, ekonomi, uyku, beslenme, konfor gibi maddeleri gözden geçirmeniz gerekecek. Tabii bu maddeler seyahat türünüze göre farklılıklar gösterebilir. Çok fazla uzatmadan seyahat türlerine geçelim. Seyahat türlerinin detaylarına sonraki yazılarımda değineceğim.

1- RoadTrip

Roadtrip seyahat türü Türkçe olarak kendi aracınızla seyahat etmektir aslında. Her ne kadar Amerikan dizilerine özgü bir tabir olsa da ülkemizde de belli bir kesim tarafından tercih edilen seyahat türü. En özgürlükçü seyahat türlerinden biri olarak kabul edilir. Çünkü yolda karşılaşacağınız maceraların sizi nereye götüreceği bilinmediği için anında plan yapmak veya planınızı değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

2- Doğa Yürüyüşü & Kamplar

Doğa yürüyüşleri özellikle son zamanlarda şehrin kalabalığından kaçıp doğayla iç içe olmak isteyenlerin çadırlarını sırtlayıp kendilerini kamp alanına attıkları ve kendilerine bir yaşam alanı oluşturdukları seyahat tipleridir. Doğa yürüyüşlerinin de her seyahat türü gibi avantajları ve dezavantajları olsa da tıpkı diğer seyahat türleri gibi insanı sıfırladığı bir gerçek. Yaban hayatını sevenlerin tercih ettiği bir seyahat türü olsa da ülkemizde çok güvenli kamp alanları da yok değil.

3- Karavan

Karavan özellikle de içinde bulunduğumuz COVID – 19 salgını döneminde insanların izole bir tatil için tercih ettikleri bir seyahat türü. Doğa yürüyüşüyle benzerlikleri olsa da gözle görülebilir farklılıkları da yok değil. Özellikle konfor noktasında doğa yürüyüşü ve kamplara göre birçok artısının olduğunu söylemek mümkün.

4- Hareket Bazlı Seyahatler

Bisiklet, yelkenli, yürüyüş, yüzme, dalış gibi etkinliklerin doğayla birleştiği seyahat türleridir. Son yıllarda artış gösteren bisikletle doğa yürüyüşleri ve az önce saydığımız etkinlikler hem spor ve aktiviteden kopmak istemeyenlerin hem de maceraya devam etmek isteyenlerin tercih ettiği hibrit bir tür aslında.

5- Sosyal Sorumluluk Seyahatleri

Aslında bir nevi iş seyahati de diyebileceğimiz türden olsa da yapılan iş karşılığında para kazanma güdüsü olmadığı için iş seyahati diyemiyoruz. Son yıllarda gerek ülkemizde gerek dünyada artış gösteren sosyal sorumluluk projeleri ile insanlar hem hayır yapıyor hem de gezmediği görmediği toprakları keşfediyor. Afrika’ya su kuyusu açmak, sağlık imkanı olmayan bir köye hastane, eğitim imkanı olmayan bir yere okul yaptırma gibi farklı farklı sosyal sorumluluk projeleri ile insanlar uluslararası seyahatler yapıyor.

6- BackPacker

Sırtına çantasını alıp tüm dünyayı gezmektir aslında. Tabi şimdiye kadar tüm dünyayı gezen olmamıştır sanırım. Yıllarca yolda olmasına rağmen henüz hayallerini tamamlamamış yüzlerce insan var. Riskleri göze alıp gemileri yakabilenlerin tercih ettiği bir seyahat türü.

7- Otel Tatili

Çok da anlatmaya gerek olmasa da klasik 3 gece 4 gün, 5 gece 6 gün gibi farklı konseptlerde yapılan otel tatilleridir. Birçok insanın favori tatil planlarından biridir.

8- Dijital Detoks

Aslında çok yaygın olmasa da önümüzdeki yıllarda artış göstereceğini düşündüğüm tablet, telefon, bilgisayar, televizyon, radyo, saat gibi tüm dijitallerden uzaklaşıp çok az bir eşya ile minimalist bir tatil yapma şeklidir. Doğa yürüyüşü ve kamp şeklinde yapılabiliyor.

Bahsedilmesi gereken birçok seyahat türü olsa da şimdilik bunlarla sınırlı tutmaya çalıştım. Benim seyahat tipimi sorarsanız roadtrip seyahatler. Herhangi bir kurala bağlı kalmadan istediğim yerde dur kalk yapabildiğim, tamamen kendime göre planlayabildiğim seyahat türü olduğundan bunu tercih ediyorum. Tabii ki sadece roadtrip değil, bunun yanında otel tatilleri ve kısa kampları da tercih ettiğim oluyor. Seyahatleri detaylandıracağım, nerede neye dikkat etmeniz gerektiğini söyleyeceğim bir sonraki seyahat yazılarımda görüşmek üzere hoşçakalın.

Bir Cevap Yazın